Kompanzasyon Sistemleri;

  

  

KOMPANZASYON İŞLERİ VE KOMPANZASYON TAKİBİ

Firmamız elektrik faturaların kabarık gelmesine neden olan reaktif yada kapasitif güçleri kompanze ederek yani filitreleyerek. kombi sayacınızı dengede tutan sistemleri kurup sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar en hassas ölçümlerle grup kompanze yada tek tek kompanzede yüksek verimli sonuçlar elde edilir.

 

reaktif röle

Resim-1

pano

Resim-2

 

Kompanzasyon nedir?

Teknik olarak,
            
Voltaj ile akım arasında, idealde faz farkı olmaz. İndüktif ya da kapasitif yüklerin oluşturduğu etki neticesinde, akım sinyalinin, voltaj sinyaline göre maximum ±90 derecelik fazı kayar. İndüktif ve kapasitif etki neticesinde oluşan voltaj ve akım sinyali arasındaki faz kaymasını düzelterek, ideale yakın (0 derecede) sabit tutmaya yarayan işleme KOMPANZASYON denir.

Pratikte ise,

             Elektrik sisteminde, elektrik motoru, bobin vb, mıknatıslanma etkisi ile elektrik enerjisini yine elektrik enerjisine ya da farklı bir enerjiye çeviren cihazların, bu mıknatıslanma etkisi ile Şekil1 de görülebileceği gibi faz akımını geri kaydırmasından (indüktif güç oluşturmasından) dolayı, şebeke üzerinde yaratmış oldukları indüktif reaktif gücü dengeleme ve fazın akımını olması gereken konuma geri çekme işlemine KOMPANZASYON denir. Kompanzasyonu sağlanmış olan bir sistemin akım gerilim grafiği de Şekil2'deki gibidir.

 

kompanze pano

Resim-3